High School Sports Update 5/24/19

0
133

Baseball

Scores from Thursday 5/23

Section 2AA

#7 Tri-City United – 5,   #10 Maple River – 4

#9 Belle Plaine – 9,   #8 Medford – 5

#3 Jordan – 14,   #14 Sibley East – 0

#2 St. Peter – 10,   #15 Gibbon-Fairfax-Winthrop – 0

 

Section 2A

#8 Cleveland – 9,   #9 Sleep Eye-St. Mary – 0

 

Games Friday 5/24

Section 1AAAA

*#6 Lakeville South @ #3 New Prague – 4:30 pm – 95.5 FM, AM 1350, kchkradio.net

#7 Owatonna @ #2 Farmington

#5 Rochester John Marshall @ #4 Lakeville North

 

Bloomington Jefferson @ Chaska

 

Softball

Scores from Thursday 5/23

Section 1AAAA Todd Park, Austin, MN – Rd 1

#4 New Prague – 13,   #5 Owatonna – 1  F/5

#1 Lakeville North – 11,   #8 Rochester Century – 1  F/5

#2 Farmington – 12,   #7 Rochester Mayo – 0  F/5

#3 Rochester John Marshall – 3,   #6 Lakeville South – 1

Section 1AAAA Todd Park, Austin, MN – Rd 2

#4 New Prague – 3,   #1 Lakeville North – 0

#2 Farmington – 5,   #3 Rochester John Marshall – 2

 

Section 2AAAA – Miller Park, Eden Prairie Rd 1

#1 Chanhassen – 11,    #8 Burnsville – 0

#2 Shakopee – 11,   #7 Chaska – 0

#4 Bloomington Jefferson – 3,   #5 Prior Lake – 1

Section 2AAAA – Miller Park, Eden Prairie Rd 2

#1 Chanhassen vs. #4 Bloomington Jefferson

#2 Shakopee vs. #6 Minnetonka

Section 2AAAA – Miller Park, Eden Prairie Elimination Bracket

#5 Prior Lake vs. #8 Burnsville

 

Section 2AA Rd 2

Le Sueur-Henderson – 8,   Jordan – 0

Tri-City United – 7,   Belle Plaine – 0

 

Track and Field

Results from Thursday 5/23

Section 2A Subsection Tourney @ Belle Plaine

BP – Girls Track wins Sub Section! Boys are runner up!! Girls are sending 15 athletes to sections in 16 of 18 events with multiple athletes in some events!! Boys sending 9

TCU – Congratulations to Jackson Nesmoe, Sub-Section Champ in Pole Vault. Thomas Budin also advances finishing 3rd in pole vault. TCU Titans sending 5 boys and 3 girls to Section 2A track meet.

Men – Team Rankings

1) St Peter 157.50                                             2) Belle Plaine 144.50

3) LeSueur-Henderson 113.33                   4) Minnesota Valley Lutheran 76.16

5) Sibley East 76                                               5) Tri-City United 76

7) G-F-W 50.50

Women – Team Rankings

1) Belle Plaine 207                                            2) St Peter 142

3) Minnesota Valley Lutheran 130           4) LeSueur-Henderson 68

5) Tri-City United 57                                       6) Sibley East 48

7) G-F-W 45

 

Section 2A Subsection Tourney @ Glencoe

Girls and Boys both Sub Section 8A champions! 32 Jordan athletes qualified for the Section 2A championship.

 

 South Suburban Conference Meet @ Rosemount

Men – Team Rankings  

1) Rosemount 153                           2) Prior Lake 120.50

3) Lakeville South 83.50                4) Farmington 52

5) Lakeville North 50                      6) Shakopee 36

7) Eagan 34                                        7) Eastview 34

9) Burnsville 33                                 10) Apple Valley 28

Women – Team Rankings

1) Rosemount 132                           2) Farmington 56.50

3) Lakeville North 56                      4) Lakeville South 48

5) Eagan 47.50                                  6) Shakopee 37

7) Prior Lake 35                                8) Burnsville 25

8) Eastview 25                                  10) Apple Valley 6

 

Golf

Events Friday 5/24

Jordan, Belle Plaine, Le Sueur-Henderson, Tri-City United – Boys and Girls Section 2A @ New Prague, GC – rescheduled to Wednesday

 

Boys Tennis

Section 2AA Singles and Doubles divisions began today @ Gustavus, St. Peter

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here