High School Sports Update 9/6/19

0
186

Volleyball

Games Thursday 9/5

Southwest Christian – 3,   Tri-City United – 0

Mayer Lutheran – 3,   Jordan – 0

Belle Plaine – 3,   Norwood-Young America – 0

Le Sueur-Henderson – 3,   Sibley East – 0

Cleveland – 3,   St. Clair – 1

Shakopee – 3,   Farmington – 0

Prior Lake – 3,   Minnetonka – 1

Eagan @ Chaska

Chanhassen – 3,   Robbinsdale Cooper – 0

Games Friday 9/6

Southwest MN Challenge @ Southwest MN University, Marshall

Le Sueur-Henderson vs. Lakeville South @ 5pm

Chaska vs. Andover 5pm

Northfield vs. Heron Lake Okabena 5pm

New Prague vs. Elk River 6:15pm

Prior Lake vs. Totino-Grace 6:15pm

 

Soccer

Boys

Games Thursday 9/5

Orono – 2,   New Prague – 1

Tri-City United – 3,   Triton – 1

Mayer Lutheran – 5,   Jordan – 0

Northfield – 6,   Red Wing – 0

Shakopee – 5,   Rosemount – 0

Eastview – 1,   Prior Lake – 0

St. Louis Park – 4,   Chaska – 2

Chanhassen – 1,   Robbinsdale Cooper – 0

 

Girls

Games Thursday 9/5

Orono – 1,   New Prague – 0

Jordan – 2,   Mayer Lutheran – 1

Northfield – 3,   Red Wing – 0

Rosemount – 4,   Shakopee – 1

Prior Lake – 1,   Eastview – 1   F/OT

Chaska – 1,   St. Louis Park – 0

Robbinsdale Cooper – 2,   Chanhassen – 1

 

Girls Tennis

Scores from Wednesday 9/4

Chanhassen -4,   New Prague – 3

Matches Thursday 9/5

New Prague – 4,   Holy Family Catholic – 3

Hutchinson – 4,   Jordan – 3

Le Sueur-Henderson – 6,   Belle Plaine – 1

Shakopee – 5,   Apple Valley – 2

Lakeville South – 4,   Prior Lake – 3

Bloomington Jefferson – 5,   Chaska – 2

 

Girls Swim and Dive

Events Thursday 9/5

New Prague – 60,   Litchfield – 40

 

Cross Country

Events Thursday 9/5

Gerry Smith Invite @ Montgomery National

Waseca boys 3rd – girls 8th

New Prague boys 4th – girls 6th

Jordan boys 8th – girls 4th

Belle Plaine boys 10th – girls 3rd

TCU boys 13th – girls 16th

Norwood-Young America boys 18th – girls 17th

Le Sueur-Henderson boys 20th – girls 13th

 

Hopkins Bauman/Rovn Invitational, Minnetrista

Prior Lake boys 3rd – girls 10th

Chanhassen boys 7th – girls 7th

Lakeville North boys 8th – girls 11th

Lakeville South boys 12th – girls 8th

Chaska boys 15th – girls 15th

 

Events Friday 9/6

Northfield, Shakopee @ Faribault Invite

 

Football

Games Friday 9/6

*Rochester Mayo @ New Prague – 6:30 pm – 95.5 FM / kchkraido.net

Tri-City United @ Marshall

Jordan @ Sibley East

New Ulm @ Belle Plaine

Le Sueur-Henderson @ Pipestone

United South Central @ Cleveland – Le Sueur County Fairgrounds, Le Center

Owatonna @ Northfield

Prior Lake @ Shakopee

Chanhassen @ Chaska

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here